rugpjūčio 24, 2016

Nauja patirtis: iniciatyvos ,,Žinau, ką renku" mokymai

Niekad nesidomėjau politika. Man tai buvo dar vienas nuobodus suaugusiųjų reikalas, kuriam, tiesą pasakius jaučiausi per kvaila. Bet prieš porą metų nedideliu žingsneliu priartėjau prie rinkimų. Tuomet prieš rinkimus dalinau lankstinukus. Jei tai būtų buvę ne pamokų metu, kažin ar būčiau tam pasirašiusi. Vėliau dalyvavau rinkimų stebėjimo organizacijos ,,Baltosios pirštinės" mokymuose. Deja, pačių rinkimų stebėti dėl tam tikrų priežasčių negalėjau. Tačiau tai buvo dar vienas didelis žingsnis link supratimo, kaip svarbu domėtis ir balsuoti. Na, o šiais metasi visai netikėtai gavau pasiūlymą sudalyvauti iniciatyvos ,,Žinau, ką renku" trijų dienų mokymuose. Tai buvo prasmingiausiai praleistos dienos šią vasarą.PIRMOJI DIENA
Neišsimiegojusi, skaudančia galva, 06:45 jau sėdėjau autobuse vežančiame į Vilnių. Pusę laiko keikiau save, prisiekinėjau, kad niekad gyvenime prieš svarbią kelionę nesitrainiosiu per naktį mieste, o kitą pusę laiko miegojau. Vilniuje jau buvome beveik 11h ryto. Kadangi vykau kartu su drauge, kuri gaudosi aplinkoje, turi neblogą orientaciją ir internetą, ISM vadybos ir ekonomikos universitetą, kuriame ir vyko mokymai, radome nesunkiai. Buvome anksčiau nei reikėjo, dar dar šalia esančiame parkelyje (jei taip galima pavadinti) dar pasėdėjome, baigėme pildyti nešališkumo deklaracijas, o aš dar ir buteliuką ,,Borjomi" išmaukiau. Išmušus 12h, patraukėme į universitetą, kur iškart sutikome į tuos pačius mokymus einančias merginas. Susiradome reikiamą auditoriją, užsiregistravome, atidavėme reikiamus dokumentus ir radusios laisvas vietas prisėdome. Kai visi jau buvo susirinkę, mums buvo pristatyta pati iniciatyva. Prieš tai buvau girdėjusi apie šią iniciatyvą labai nedaug, tad tikrai visa ta informacija pravertė. Po to vyko komandų formavimas. Tikrai nesitikėjau, kad teks lėkti į miestą ir varžytis su kitomis komandomis. Turėjome nusifotografuoti prie vienos iš politinių partijų būstinės, nufilmuoti reklamą skatinančią balsuoti, rasti nebalsuojantį rinkimuose ir įkalbinti jį balsuoti bei atsakyti į keletą klausimų. Po tokio pasilakstymo, kai lauke temperatūra buvo neįprastai vasariška, nebejaučiau kojų. Vėliau susitikome su pora seimo narių padėjėjų, kurie turėjo supažindinti su seimo nario darbu, ką jis gali, ir ko ne. Na, mano nuomone jie nelabai atsakė į šiuos klausimus, buvo nepasiruošę, tad paskaita nebuvo įtraukianti ir užvedanti. Tačiau vėliau 2h praleidome su komunikacijos ir viešųjų ryšių ekspertu Arijumi Katausku. Tos dvi valandos pralėkė beprotiškai greitai. Dar nebuvau sutikusi taip įtaigiai kalbančio žmogaus. Po jo paskaitos jaučiausi tikrai geriau pasiruošusi būsimiems debatams. Siūlau jį sekti ir FB, kadangi jis ten dalinasi įdomiomis įžvalgomis! Vėliau aptarėme dieną ir visi patraukėme vakarieniauti į ,,7 Fridays". Tuomet jau keliavome į hostelius. Aš pakliuvau į jaukųjį ,,Downtown forest hostel & camping". Pirmąjį vakarą nekėliau nosies iš kambario. Buvau pavargusi net kalbėti. Tad vos išlindusi iš dušo, kritau į lovą ir iškart užmigau. Reziumė: iš pradžių jaučiausi labai pasimetusi, kai visi juokiasi iš man negirdėtų politikų nusišnekėjimų, taip gaudosi visuose šiuose reikaluose ir pan. Tačiau vėliau pagalvojau, kad mokymai ir yra skirti išmokti. Tad taip nebe pergyvenau dėl savo nežinojimo.

ANTROJI DIENA
Antrąją dieną jau 8h ryto turėjome būti universitete. Galima sakyti, tai buvo generalinė repeticija prieš mokyklą. Iš  pačio ryto turėjome susitikimą su Vyriausiosios Rinkimų Komisijos (VRK) nariais, kurie pristatė seimo rinkimus, kas ir kaip vyksta. Dalykų, kuriuos sužinojau buvo nedaug, tačiau vis vien buvo įdomu. Po to turėjome praktinį užsiėmimą. Pasiskirstę į grupes, skaitėme politinių partijų programas. Mūsų komanda pasirinko švietimą, na, o man atiteko Lietuvos lenkų rinkimų akcijos - Krikščioniškų šeimų sąjungos programa. Buvo gana linksma ją skaityti. Du puslapiai, pirmame jų kalbama apie Dievą ir cituojamas šv. Augustinas bei šv. Jonas Paulius II. Kitas pulapis prasideda nuo to, kaip konservatorių - liberalų koalicija viską sužlugdė ir kaip viskas blogai. Trumpai tariant, jie nieko doro apie pokyčius švietime nepasakė. Po kavos pertraukos, ,,Pasaulio kavinės" principu susitikome su penkiais politikais. Tai leido man susidaryti nuomonę apie tam tikras partijas. Supratau, kad prijaučiu ne tik liberalams, bet ir šiek tiek konservatoriams. Prieš susitikimą blogiau vertinau ir žaliuosius. Nors jie vis dar nėra tarp favoritų, tačiau šiek tiek pakilo aukščiau mano vertinime, Blogąja prasme nustebino darbo partijos atstovas. Vos susitikus su juo, iškart žvelgė iš aukšto, Labai priešiškai pasisakė prieš jaunus žmones seime. Vienas iš jo pažadų - 2000 eurų išmoka kiekvienam 18-iui. Skamba gražiai, bet... kaip? To paklausus, atstovas grubiai atkirto, kad tai nedideli pinigai ir tai labai lengva. Na, mano nuomone yra kur kitur ir naudingiau tuos pinigus panaudoti. Tiesa, visi politikai teigiamai vertina tai, kad reikia mažinti universitetų skaičių. Po įdomių pokalbių, kavos pertraukėlės, turėjome susitikimą su ,,Jaunime, rinkis rimtai"organizatoriumi Žygimantu Zabieta. Na, o jis rėžė tokią įtikinamą ir motyvuojančią kalbą, kad visi liko be žado ir 110% įtikinti, koks balsavimas yra svarbus, kaip svarbu atsakingai pasirinkti, už ką balsuoti ir t.t. Po motyvuojančios paskaitos pasiskirstėme grupėmis ir gavome namų darbus. Grupelė, kuriai priklausiau aš, turėjo sukurti galimą debatų plakatą. Tai nebuvo sunku, kadangi mūsų grupelei priklausė ir mergina gebanti dirbti su photoshop'u. Tad po vakarienės galėjome traukti į miestą. Saulę palydėjome ant Gedimino kalno, o vėliau aplankėme dar keletą jaukių vietelių. Į hostelį grįžome tik 2h nakties. Kojas bateliai nutrynė kokiose penkiose vietose.

TREČIOJI DIENA
Šįkart reikėjo universitete atsidurti valanda vėliau. Tačiau tai neguodė, kadangi rytas buvo darganotas, lijo, o kojas skaudėjo beprotiškai. Taip pat ir lagaminus jau reikėjo nusitempti į universitetą. Veiklas pradėjome nuo namų darbų pristatymų. Na, o vėliau turėjome daug su kūryba susijusios veiklos. Vėl pasiskirstę grupėmis galvojome plakato bei šūkio idėjas, kaip tai būtų galima perteikti audio ir video, kokias socialines akcijas būtų galima surengti. Vėliau rengėme veiklų planus. Gimė daugybė idėjų, ką galima būtų padaryti savo mieste. Užsiėmimai truko tik iki 14h. Papietavome, o tada jau skirstėmės. Vėliau mūsų vėl laukė 4h valandų kelias namo. Pusę to laiko galvoje skambėjo LSDP himnas, kas tikrai buvo kančia. Paklausykit, ir patys įsitikinsit. Autobusų stotyje pasitiko keletas draugių, Kas buvo labai smagu ir malonu iš jų pusės. Grįžusi namo palindau po dušu, užklijavau visas nuospaudas pleistrais ir iškart užmigau.

O KAS TOLIAU?
O toliau laukia labai daug darbo. Visų pirma, susitiksime su prieš tai mokymuose dalyvavusiomis merginomis. Tuomet reiks surinkti savanorių komandą ir pradėti ruoštis priešrinkiminiams debatams. Iki jų dar reikia surengti ir socialinių akcijų, ir dar keletą smulkių renginių. Trumpai tariant, rugsėjį nenuobodžiausiu ir pradėsiu užpildytu darbo grafiku.

Iš tiesų, noriu labai labai visus paskatinti balsuoti atsakingai. Balsuoti už tuos, kurie nesišvaistytų tuščiais pažadais, kurie dirbtų tautos, o ne savo labui, kurių atlikti darbai jums būtų aktualūs po ketverių metų, o ne dabar. Jei neturite balsavimo teisės, nusipirkite močiutės balsą. Paskatinkite ją balsuoti už jums patinkantį kandidatą. Skatinkite balsuoti tėvus, draugus, gimines ir t.t. Domėkitės politika, nes ji tikrai nėra tokia nuobodi, kokia gali atrodyti. Politika, tai ne tik Vėsaitė su gražiais antakiais ir Gražulis su koldūnais. Yra daugybė jaunų ir motyvuotų žmonių, vertų patekti į seimą. O, kad įrašas nebūtų tik rimtas, siūlau pažiūrėti kelis nuotaikingus video.Na, o jūs domitės politika? Eisite balsuoti? Ką palaikot/nepalaikot?

4 komentarai:

 1. O TU DIEVULĖLIAU, KAIP DABAR NORĖČIAU BŪTI LIETUVOJE VIEN DĖL ŠITO, LMS IR MEP'O (beje, jei užkabino politika - būtinai pasidomėk ir šitu projektu, jis žiauriai kūl).
  Politika veža, o šitie filmukai yra geriau nei maistas.
  Dideli linkėjimai tau ir sėkmės "Žinau, ką renku!".:)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. ačiū!!! :)


   P.S. moderatorių gavome Andrių Tapiną!!!!!

   Panaikinti
 2. atsiprasau, bet kiek tau metu? nes jei tiek pat kiek man o tu jau tiek ismanai ir dalyvauji tokiuose projektuose tai einu dabar pat nusisauti su duru rankena O.o galiu pasakyti kad suprantu 0% apie politika

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Man 17-a. Patikėk, pirmąją dieną mokymuose jaučiausi žiaauriai. Visi skaldo politinius bajeriukus, viską išmano, o aš tokia žalia :D Bet persilaužiau, įsivažiavau ir viskas paprasčiau nei atrodo iš pirmo žvilgsnio :)

   Panaikinti